Warto wiedzieć...10 cennych minut

Data: 11.03.2014    Autor: przyjaznaslodycz

Dbając o dziecko, staramy się dać mu to, co najlepsze – zapewniamy zrównoważoną dietę, dostarczamy witamin i przyjaznych składników, dbamy o aktywność i rozwój. To jednak nie zawsze wystarcza, bo coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości związane ze stresem. Aktorka Goldie Hawn założyła fundację wspierającą badania nad polepszaniem samopoczucia dzieci. W swojej książce „10 minut uważności” opisała wyniki pracy specjalistów.

„Kiedy byłam małą dziewczynką, nie mogłam się doczekać, kiedy zostanę matką” pisze Goldie Hawn w „10 minutach uważności”. Bawiła się w dom, snuła idealną wizję szczęśliwego domu wypełnionego zapachem szarlotki i dziecięcego śmiechu. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej brutalna – „Mój syn Oliver omal nie umarł w chwili narodzin. Kiedy jego młodsza siostra Kate miała dwa lata, rozwiodłam się z ich ojcem, pogrążając dzieci w smutku i niepewności. Wtedy się przekonałam, że dzieci to nie lalki, a bycie matką jest naprawdę dużym wyzwaniem. Sława i bogactwo nie ułatwiają zadania – wręcz przeciwnie, sprawiają, że wychowywanie dzieci jest jeszcze trudniejsze” pisze Hawn. Nie mając zaplecza, wychowywała dzieci metodą prób i błędów. Jako dojrzała kobieta, doświadczona matka i odnosząca sukcesy aktorka postanowiła pomóc innym. Tak narodziła się Hawn Foundation, organizacja wspierająca badania naukowe nad problemem depresji i nerwic u dzieci.

Hawn do swojego projektu zaangażowała zespół specjalistów: neurologów, pedagogów, psychologów. Wspólnie zaczęli pracować nad nowoczesnymi narzędziami dla nauczycieli i rodziców, które z jednej strony wspierałyby rozwój edukacji, a z drugiej pozwalały lepiej i mądrzej zaopiekować się dziećmi. Problem był poważny, ponieważ z roku na rok gwałtowanie rosła liczba maluchów cierpiących na różne rodzaje nerwic, zaburzeń nerwowych oraz depresję (w Polsce może dotyczyć to nawet 10 – 15% dzieci w wieku szkolnym). Za najczęstszy powód uznano sytuacje stresowe w domu i w szkole. Rosnące oczekiwania, nadmiar zajęć pozalekcyjnych powodują, że dzieci gorzej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami, są sfrustrowane i przytłoczone. Goldie Hawn postanowiła udowodnić, że nie musi tak być. Efektem prac Hawn Foundation był m.in. MindUp, program edukacji społecznej i duchowej dla dzieci.

O tym, czym jest MindUp i w jaki sposób może on pomóc tobie i twojemu dziecku można przeczytać w książce napisanej wspólnie przez Goldie Hawn i Wendy Holden. Jak w pigułce, zebrano tam najróżniejsze sposoby pomocy dzieciom, które nie radzą sobie ze stresem, strachem i negatywnymi emocjami. Proponowane narzędzia obejmują zarówno ćwiczenia oddechowe, które pozwalają się uspokoić i wyciszyć, jak i bardziej zaawansowane techniki poprawiające koncentrację i pamięć. Wiele pozwala wypracować także kreatywne podejście do rozwiązywania konfliktów, bardziej optymistyczne nastawienie do życia i relacji z rówieśnikami. MindUp to mieszanka zrównoważonej edukacji i rozwoju duchowego dziecka. Ważny jest każdy szczegół – zarówno świadomość tego, że warto pracować na rezultaty, jak i skłonienie dziecka do zaangażowania społecznego, np. poprzez wolontariat. Efekty wprowadzenia MindUp i podobnych programów w amerykańskich szkołach miało bardzo korzystne efekty. Po przebadaniu 200 tys. uczniów okazało się, że zmniejszyła się wśród dzieci skłonność do agresji i wagarowania, polepszyły się wyniki w nauce oraz w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

„10 minut uważności” to książka, która powstała z myślą o dzieciach, ale przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców. Hawn przekonuje bowiem, że bez dobrych relacji w rodzinie i wspólnej pracy nad problemem niewiele uda się zdziałać. Uważny rodzic, to szczęśliwsze dziecko. Nieprzypadkowo Goldie Hawn zamieściła na początku książki następującą dedykację: „Dla wszystkich rodziców, którzy pragną, aby wewnętrzne światło w ich dzieciach nigdy nie zgasło”.

„10 minut uważności”, Goldie Hawn, Wendy Holden, wyd. Laurum, 2013

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Komentarze użytkowników

Powrót do listy artykułów
Partnerzy Przyjaznej Słodyczy
Ogólnopolski program, który znasz z
wppiekarniacukiernictwo-i-piekarstwobake-and-sweer
akademia-mistrzaprzeglad-piekarski-i-cukierniczyupicg
mistrz-branzyakademia-mistrzaupicg
oliviajoyviva
shapezwierciadloparty