Warto wiedzieć...Dobra woda zdrowia doda

Data: 03.03.2014    Autor: przyjaznaslodycz

Specjaliści zalecają, by osoby dorosłe wypijały ok. 2 litrów płynów dziennie, z czego litr do półtora wody mineralnej. Polacy chętniej jednak sięgają po kawę, soki, herbatę – rocznie, na głowę Polaka przypada niespełna 70 litrów wody mineralnej. Czy faktycznie warto pić jej więcej? Jak wybrać tę, która będzie najbardziej przyjazna dla organizmu?

Wodny świat

Na sklepowych półkach wybór wód mineralnych jest bardzo duży. Etykiety przekonują o jej dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. A jednak woda pozostaje w rankingach popularności daleko w tyle za kawą, napojami gazowanymi i alkoholowymi. Choć wartość sprzedaży z roku na rok wzrasta, wciąż chętniej kupujemy m.in. piwo. Dlaczego mielibyśmy zmienić nawyki? Argumentów jest kilka. Po pierwsze, kawa, herbata, alkohol, czy soki w małych ilościach nie szkodzą, a nawet mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Ale w dużych dawkach mogą powodować niekorzystne skutki. Kofeina, znaczne ilości cukru sprawiają, że napoje, które je zawierają nie są obojętne dla organizmu. Po drugie, woda, którą wypijamy w zalecanych dawkach pomaga uzupełniać niedobory niektórych składników mineralnych, nawadnia organizm, przyczynia się do polepszania krążenia, ma pozytywny wpływ na trawienie oraz przemianę materii. Po trzecie, o ile bez kawy, czy soku damy sobie radę, o tyle bez wody nie da się żyć. Nasz organizm w ponad 60% składa się z wody, a jej niedobory wpływają na cerę, włosy, paznokcie i to, jak funkcjonujemy na co dzień. Im mniej wody wypijamy tym gorszą mamy koncentrację, pamięć, słabiej przyswajamy składniki mineralne.

Pij z głową

Jedna – dwie butelki wody mineralnej (a podczas upałów nawet trzy) to dawka zalecana. Wodę należy pić z umiarem – nie będziemy zdrowsi, jeśli wypijemy od razu półtora litra. Wręcz przeciwnie – ryzykujemy ociężałość, problemy z żołądkiem i krążeniem. Dzienną porcję najlepiej podzielić sobie na kilkanaście mniejszych i popijać w ciągu dnia. Należy unikać picia wody w trakcie posiłku, bo woda rozrzedza soki żołądkowe i utrudnia trawienie (to samo dotyczy zresztą także innych napojów). Najlepiej odczekać ok. pół godziny. Do wody można dodawać sok z cytryny lub sok z innych owoców, np. malin, jeśli nie przeszkadza nam zawartość cukru. Picie półtora litra wody mineralnej na dobę uzupełnia ok. 10% naszego zapotrzebowania na składniki mineralne. Warto także pamiętać, by nie trzymać zbyt długo otwartej butelki. Wodę najlepiej wypić w ciągu doby od otwarcia.

Mineralna, czy źródlana?

Woda mineralna znana jest w Polsce od początku XIX wieku. Utożsamiano ją wówczas przeważnie z wodą leczniczą, pitą prosto ze źródła w uzdrowiskach. 100 lat później, w 1911 r. zdefiniowano, czym właściwie jest woda mineralna. Uznano, że musi zawierać w litrze min. 1000 mg/dm³ rozpuszczonych składników stałych. Wyliczenia te były szacunkowe i nie oparte na konkretnych badaniach. Dziś podział jest bardziej szczegółowy i wyróżniana jest woda niskomineralizowana (do 500 mg/1 litr), średniomineralizowana (do 1500 mg/1 litr) oraz wysokomineralizowana (powyżej 1500 mg/1 litr) Wody lecznicze potrafią zawierać nawet ok. 20 tys. mg/1 litr. To, czy woda może mieć status mineralnej zależy w dużej mierze nie od jej mineralizacji, ale od tego skąd pochodzi – za mineralną może być uznana woda podziemna, nie oczyszczana w sposób chemiczny, np. chlorem i zawierająca składniki korzystnie wpływające na organizm. Woda źródlana najczęściej jest wodą niskozmineralizowaną i choć nie ma wielkiego wpływu na nasze zdrowie, to nadaje się do picia dla osób w każdym wieku (nie każda woda zmineralizowana nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży lub osób starszych). By nie dać się nabić w butelkę, najlepiej zasięgnąć porady dietetyka oraz czytać etykiety.

Komentarze użytkowników

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powrót do listy artykułów
Partnerzy Przyjaznej Słodyczy
Ogólnopolski program, który znasz z
wppiekarniacukiernictwo-i-piekarstwobake-and-sweer
akademia-mistrzaprzeglad-piekarski-i-cukierniczyupicg
mistrz-branzyakademia-mistrzaupicg
oliviajoyviva
shapezwierciadloparty