Warto wiedzieć...Dobrych snów!

Data: 24.02.2014    Autor: przyjaznaslodycz

Kłopoty ze snem to jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi boryka się już co drugi Polak. Z zasypianiem mają trudność zarówno dorośli, jak i dzieci. Jedną z głównych przyczyn jest stres w pracy lub w szkole. Czy można zrobić coś, by dobrze spać bez konieczności zażywania leków? Sprawdzamy.

Dobry, zdrowy i mocny sen to warunek dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli sypiamy źle lub nieregularnie zaczynają się problemy z koncentracją, pamięcią, gorzej radzimy sobie w sytuacjach stresowych i pracując pod presją. Z czasem stajemy się coraz bardziej narażeni na otyłość, kłopoty z sercem, wzrasta także ryzyko infekcji i osłabienia odporności. Choć wielu z nas lekceważy bezsenność, może ona być przyczyną zupełnie poważnych dolegliwości. Jeśli kłopoty ze snem zaniedbamy, może być konieczna wizyta u lekarza, który przepisze leki. By tego uniknąć, warto wziąć się z problemem za bary zawczasu i spróbować metod naturalnych. Na które warto postawić?

Drobiazgi mają znaczenie

Liczenie baranów wbrew legendzie rzadko bywa skuteczne. Niech zatem barany zostaną na łące, a my zacznijmy od podstaw. W zaśnięciu może przeszkadzać wiele rzeczy – niewygodny lub zabrudzony materac, źle urządzona i zbyt głośna sypialnia, niewłaściwa dieta i chaotyczny tryb życia. Zrób rachunek sumienia i na kartce zanotuj godziny, o których przez ostatni tydzień chodziłeś spać oraz godziny, o których dzwonił budzik. Czy chodzisz spać regularnie? Czy śpisz 6 – 8 godzin? Czy budzisz się wyspany? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „Nie”, zastanów się, jak wyglądał twój wieczór – o której jadłeś kolację, co jadłeś, o której wypiłeś ostatnią kawę lub mocną herbatę, co oglądałeś w telewizji przed snem, a nawet, czy wietrzyłeś przed snem sypialnię. Każdy drobiazg ma znaczenie. Obfita i ciężka kolacja, kawa, oglądany do późna film sensacyjny, duchota w miejscu, w którym śpimy – to wszystko może wpływać na jakość naszego snu. Wyeliminowanie ich nie jest trudne, a może sprawić, że spać będzie się lepiej.

Księżniczka na ziarnku grochu

Bywa i tak, że mimo zadbania o wszystkie powyższe detale, wciąż wiercimy się, przewracamy z boku na bok i nie możemy zasnąć. Winny może być… materac. Zbyt twardy, zbyt miękki, wysłużony – wszystkie mogą być przyczyną złych snów. Dobranie właściwego materaca jest trudniejsze niż się wydaje, bo pod uwagę trzeba wziąć wzrost, wagę, problemy z kręgosłupem, itp. Niewłaściwie czyszczony materac bywa także siedliskiem kurzu i bakterii. Trzeba go odkurzać przy każdej zmianie pościeli. „Dobrze, żeby odkurzacz, którym czyścimy materac był wyposażony w filtr Hepa. Filtry Hepa służą do dezynfekcji wydmuchiwanego powietrza. Zatrzymują one co najmniej 99.97% zanieczyszczeń mechanicznych, większych niż 0,3µm, a także: komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz większość wirusów i oczywiście roztocza” radzi Maria Tyniec na blogu www.tytuurzadzisz.pl

Niezłe ziółko

Kiedy wokół już posprzątane, nasza sypialnia została wyciszona (można w tym celu zawiesić grube zasłony, które stłumią hałas z ulicy i nadmiar światła wpadającego przez okno), wyrzuciliśmy z niej wszystkie „przeszkadzajki”, np. komputer i pobudzającą muzykę, można dodatkowo wesprzeć się sprawdzonymi receptami z domowej apteczki. Herbatki z mięty, melisy i rumianku uspokajają i łagodzą wszelkie żołądkowe dolegliwości. Gorące kakao lub czekolada z mlekiem także działają kojąco i pomagają zasnąć. W tle można puścić relaksującą muzykę i przeczytać kilka stron książki. Wbrew pozorom takie rytuały, powtarzane każdego wieczora bardzo sprzyjają zasypianiu. A zasypiając w dobrym nastroju i odprężeni możemy liczyć na same dobre sny i udane poranki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Komentarze użytkowników

Powrót do listy artykułów
Partnerzy Przyjaznej Słodyczy
Ogólnopolski program, który znasz z
wppiekarniacukiernictwo-i-piekarstwobake-and-sweer
akademia-mistrzaprzeglad-piekarski-i-cukierniczyupicg
mistrz-branzyakademia-mistrzaupicg
oliviajoyviva
shapezwierciadloparty