Warto wiedzieć...Kuchenne opowieści

Data: 02.06.2014    Autor: przyjaznaslodycz

„Kuchnia zawsze była dla mnie ważnym miejscem” zaczyna swoją książkę Anna Włodarczyk, autorka bloga Strawberries from Poland. Jej „Zapach truskawek. Rodzinne opowieści” to pełna ciepła, literackich smaków i kulinarnych aromatów historia o apetycie na życie i kuchni, w której spotykają się trzy pokolenia – babcia, mama autorki i sama Anna Włodarczyk.

Jak wygląda kuchnia, która łączy trzy kobiece spojrzenia na gotowanie? „Tradycyjna kuchnia babci, lżejsza, nieco odmieniona kuchnia mamy i moja, najbardziej kosmopolityczna i otwarta na nowinki. Nie ma tu rywalizacji, jest współpraca i przenikanie” pisze Włodarczyk. Dyskusje o przepisach, które na rodzinnym stole pojawiały się od lat, nowinki z blogów i magazynów kulinarnych, wiedza, kulinarny know how i pasja do eksperymentowania – w rodzinie autorki kocha się dobre jedzenie. Wbrew pozorom to nie ono jest najważniejsze. Właściwie jest tylko pretekstem do rozpoczęcia rozmowy, snucia wspomnień, przywoływana tytułowych rodzinnych opowieści, które wracają w pamięci wraz z zapachem dań z dzieciństwa, niepowtarzalnych smaków potraw pojawiających się na stole podczas wyjątkowych uroczystości lub spotkań całej rodziny. „Nic tak nie ożywia domu jak zapach jedzenia, nic tak nie jednoczy ludzi jak przyjemność ze spożywania dobrego posiłku” zauważa autorka i trudno się z nią nie zgodzić.

„Zapach truskawek” to niezwykle subtelna, barwna i żywa opowieść o pasji, bliskości, pięknych emocjach, które wyzwala śmiech nad talerzem spaghetti albo ożywiona rodzinna debata o wyższości ciasta drożdżowego nad kruchym. Dużo jest w tej książce słońca, radości, uśmiechu i pozytywnej energii. Jej czytanie przypomina rozmowę z przyjaciółką prowadzoną przy kuchennym stole, w przytulnej kuchni, nad kawałkiem aromatycznego i pysznego placka z owocami. Anna Włodarczyk snuje nie tylko pasjonujące opowieści – o prababci Janince, książkach Lucyny Ćwierczakiewiczowej czy Marii Disslowej, miejskich ogrodach – ale także dzieli się ulubionymi przepisami, lekkimi jak sama książka. W „Zapachu truskawek” znajdziecie m.in. sposób na pasztet z soczewicy, marchewkowe wstążki z pesto z liści rzodkwi, ale i przepis na klasyczne kruche ciasto i mazurka kawowego z białą czekoladą. Sięgając po „Zapach truskawek” ryzykujecie tylko to, że Anna Włodarczyk rozbudzi w was nieposkromiony apetyt na dobre jedzenie i ciekawe historie.

„Zapach truskawek. Rodzinne opowieści”, Anna Włodarczyk, Black Publishing, Wołowiec 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Komentarze użytkowników

Powrót do listy artykułów
Partnerzy Przyjaznej Słodyczy
Ogólnopolski program, który znasz z
wppiekarniacukiernictwo-i-piekarstwobake-and-sweer
akademia-mistrzaprzeglad-piekarski-i-cukierniczyupicg
mistrz-branzyakademia-mistrzaupicg
oliviajoyviva
shapezwierciadloparty