Warto wiedzieć...Zawalcz o siebie

Data: 24.06.2014    Autor: przyjaznaslodycz

Brakuje Ci pewności siebie? Chciałabyś być bardziej waleczna i zdecydowana? Nie pomaga żaden kurs samodoskonalenia? Jest na to sposób – sztuki walki. Podczas treningu nauczysz się nie tylko umiejętności samoobrony, panowania nad emocjami i stawania oko w oko z przeciwnikiem, ale także poprawisz kondycję i zredukujesz poziom stresu. A jeśli nie jesteś pewna, od czego zacząć, wybierz aikido – najłagodniejszą i najbardziej przyjazną odmianę sztuk walk.

Aikido pochodzi z Japonii, a zasady sportu zostały opracowane przez Morihei Ueshibę, który dopracowywał je przez większość swojego życia. Po raz pierwszy użył nazwy „aikido” w latach 40. ubiegłego wieku. W aikido chodzi nie tyle o samą walkę i współzawodnictwo, co o technikę, kontrolę tego, co robi przeciwnik, przepływ energii, zachowanie duchowej równowagi oraz skuteczną samoobronę. W aikido bardzo ważny jest właśnie wymiar duchowy wszystkich działań i holistyczne podejście do człowieka. Walka traktowana jest więc w szerszym kontekście, który obejmuje także odpowiedzialność i dbałość o zdrowie człowieka podczas treningu i pojedynków. Dzięki temu, że aikido nastawione jest przede wszystkim na samoobronę, jest także dość bezpiecznym sportem – nie uczy agresji, ani atakowania innych osób. Co ciekawe, w Japonii jest jednym z elementów wyszkolenia policjantów, który pomaga im obezwładniać agresywnych przestępców.

Aikido można trenować bez względu na wiek i kondycję. Dzieci mogą zaczynać w wieku ok. 5 lat. Młodzież i dorośli mogą dołączyć w każdym momencie. W niektórych klubach trenować mogą także osoby niepełnosprawne. Przeciwskazaniem są za to problemy z sercem, choroby układu krążenia oraz problemy ze stawami. Przy jakichkolwiek wątpliwościach związanych ze zdrowiem, ostateczną decyzję powinien podjąć lekarz.

Na pierwsze treningi nie trzeba mieć ani kimona, ani dodatkowego sprzętu, np. drewnianego kija jo i noża tanto. W większości klubów wystarczy przyjść, spróbować i dopiero, kiedy zdecydujemy się na regularne treningi, zaopatrzyć się w strój. Aikido jest sportem kontaktowym, więc istnieje ryzyko kontuzji, ale jest ono minimalizowane uważnością i ostrożnością podczas treningów. Trenując aikido zyskuje się nie tylko kondycję, z czasem także ładniejszą, szczuplejszą i bardziej gibką figurę, ale przede wszystkim pewność siebie, która pojawia się wraz z odwagą, by stawić przeciwnikowi czoła i obronić się w razie ataku. Bez względu na to, czy zaatakuje nas na ulicy, czy podczas firmowych negocjacji.

Więcej o aikido można dowiedzieć się na stronie: www.aikido.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Komentarze użytkowników

Powrót do listy artykułów
Partnerzy Przyjaznej Słodyczy
Ogólnopolski program, który znasz z
wppiekarniacukiernictwo-i-piekarstwobake-and-sweer
akademia-mistrzaprzeglad-piekarski-i-cukierniczyupicg
mistrz-branzyakademia-mistrzaupicg
oliviajoyviva
shapezwierciadloparty